mms 20181115 101646

W dniu 7 listopada 2018 roku studenci kierunku rolnictwo uczestniczyli w VI edycji Konferencji ”Narodowe wyzwania w rolnictwie”. Konferencja miała miejsce w Pałacu Kultury i Nauki. Studenci mieli możliwość wysłuchania kilku debat, w tym głównej z udziałem polityków i ekspertów, w której dyskutowano nad przyszłościowym modelem polskiego gospodarstwa rolnego. Tegoroczna edycja miała 5 niezależnych bloków tematycznych: prawo i ekonomia, agrotechnika, produkcja mleka, trzoda chlewna i technika rolnicza. W każdym z nich były interesujące wykłady. Zorganizowano też eksperckie punkty konsultacyjne. Studenci, których rodzice prowadzą produkcje trzody chlewnej otrzymali zestawy bioasekuracyjne. Cieszymy się, że nasi studenci mieli możliwość poszerzenia wiedzy, ściśle związanej ze studiowanym kierunkiem

Siedlce- Koryciny, 6-7 września 2018r.IMAG0343

Katedra Ekologii Rolniczej Wydziału Przyrodniczego była organizatorem XLII Krajowej Konferencji Naukowej z cyklu ,,Rejonizacja chwastów segetalnych w Polsce’’, pt. Dylematy współczesnej herbologii’’. Konferencja odbyła się w dniach 6-7.09.2018 roku, w Korycinach, gdzie ma swoją siedzibę Podlaski Ogród Botaniczny. W konferencji udział wzięli specjaliści z SGGW w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, IUNG w Puławach, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, IUNG Wrocław, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnikami konferencji byli również gościcie z Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku na Ukrainie.

Obrady toczyły się w uroczym ,,Domu przyrodnika’’ na terenie ogrodu botanicznego. Gości przywitały Dziekan Wydziału Przyrodniczego, kierownik Katedry Ekologii Rolniczej UPH w Siedlcach, Pani prof. dr hab. Janina Skrzyczyńska oraz Dyrektor Instytutu Agronomii, Pani prof. dr hab. Barbara Gąsiorowska.

CZĘŚĆ I                           CZĘŚĆ II

ss1

IMG 0080novak

W dniach 28.05.-08.06.2018 roku, na zaproszenie Dziekana Wydziału Przyrodniczego Pani prof. dr hab. Janiny Skrzyczyńskiej, w Instytucie Agronomii przebywał w charakterze profesora wizytującego prof. dr hab. Jan Novak ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze. Pan Profesor Novak jest wykładowcą na Wydziale Agrobiologii i Zasobów Żywnościowych.  Podczas wizyty w Instytucie Pan Profesor prowadził wykłady na kierunku rolnictwo i gospodarka przestrzenna  m.in. z następującej tematyki:  dziedzictwo przyrodnicze w gospodarce przestrzennej, rośliny wskaźnikowe wybranych siedlisk,   erozja gleby, skutki i sposoby zabezpieczenia, trawniki w rolkach – zakładanie i pielęgnacja, ocena stanu środowiska w opracowaniach fizjograficznych, użytki zielone w zmieniającym się klimacie, rola siedliska w produkcji roślinnej, zrównoważony rozwój w XXI wieku – ekologiczny kompromis czy wyzwanie. Była to już kolejna wizyta Profesora z Nitry w Instytucie Agronomii, gdzie miał możliwość spotkania i poprowadzenia dyskusji merytorycznej z zakresu agronomii ze studentami, doktorantami i pracownikami Instytutu. Należy zauważyć, że ze Słowackim  Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze od kilku lat prowadzona jest wymiana  pracowników w postaci staży naukowych i wyjazdów w ramach Programu ERASMUS+.

IMG 0086 novak

Galeria 1       Galeria 2

W  dniach  20-21 kwietnia 2018 r., w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach, odbyły się eliminacje okręgowe XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Patronat Honorowy nad Olimpiadą objęła Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk.

W eliminacjach wzięło udział 156 finalistów z 25 powiatów, 3 województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, wyłonionych spośród 3,5 tys. uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych.  Uczniowie zgrupowani byli w 8 blokach tematycznych: agrobiznes, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, gastronomia, technologia żywności, weterynaria, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa.

W piątek o godz. 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie OWiUR.  W godzinach  od 11.30 do 12.30 uczestnicy rozwiązywali test, zaś po obiedzie przystąpili do zadań praktycznych.

Wieczorem, młodzież odpoczywała i bawiła się na ognisku a jurorzy spotkali się z nauczycielami, celem omówienia wyników zmagań ich podopiecznych.

Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce w sobotę 21 kwietnia. Uczniowie szkoły w Sejnach przygotowali program artystyczny. Przed gośćmi wystąpił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca, oglądaliśmy musztrę kelnerską, występ mażoretki Karoliny Basiewicz w układzie solowym oraz występ zespołu wokalnego.

Wyniki przekazała Przewodnicząca Komitetu Okręgowego OWiUR, Pani prof. nzw. dr hab. Alina Janocha.